Książki, podręczniki

Korzystaj z narzędzi, którymi dysponujesz

Popracuj nad swoim podejściem

Jesteś uczniem, studentem lub osobą, która się dokształca? Patrzysz na podręczniki i najchętniej schowałbyś je głęboko w jakiejś szufladzie, żeby nie musieć na nie patrzeć? Jeżeli tak, zastanów się, z czego to wynika. Z braku zainteresowania rzeczami, których się uczysz? Poczucia przykrego obowiązku? Braku sympatii do nauczycieli lub wykładowców, wykładających poszczególne przedmioty? A może po prostu masz wrażenie, że to, czego się uczysz, do niczego ci się w życiu nie przyda?

Bez względu na to, jaka jest przyczyna, warto ją znaleźć i spróbować wyeliminować. Czasami konieczne może się okazać zmienienie kierunku studiów, szkoły lub przekwalifikowanie się. Ważne jest, aby zacząć żyć w zgodzie ze sobą. Oczywiście, w pewnych momentach, nie jesteśmy w stanie przeskoczyć np. obowiązkowej edukacji. Jeśli jednak mamy na siebie pomysł i wiemy, czego chcemy od życia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć rozwijać się na interesujących nas płaszczyznach pozaszkolnych. A jeśli jeszcze nie wiemy, jak ma wyglądać nasze życie? Wówczas warto szukać, poznawać nowych ludzi, czytać o rzeczach, z którymi dotąd nie mieliśmy styczności.

Tematy, o których nic nie wiesz

Świat jest ogromny. Jeśli tylko odważymy się wyjść poza to co znane i bezpieczne, możemy odkryć rzeczy, o których wcześniej nawet nie pomyśleliśmy. W zależności od naszych upodobań i temperamentu, możemy interesować się sztuką, gastronomią, psychologią, podróżami, religiami, sportem, filozofią, inżynierią, edukacją… Oraz wieloma innymi tematami! Ważne, aby czytać również o tematach, z którymi do tej pory nie mieliśmy styczności. Pozwoli nam to na lepsze poznanie siebie. Może okaże się, że kaligrafia stanie się twoją pasją? A może zafascynuje cię kultura Ameryki Południowej? Podręczniki, reportaże, poradniki – te gatunki z pewnością pomogą ci w poznawaniu otaczającego cię świata.

Czytaj! Dla rozrywki, poszerzenia horyzontów i podnoszenia świadomości 

Warto pamiętać, że podręczniki to narzędzie. Narzędzie, które pozwala na zdobywanie wiedzy, wyrabianie sobie własnych opinii i stawania się bardziej świadomym. Starajmy się więc czytać. Nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy do tego zmuszeni, np. przez nadchodzącą sesję lub obietnicę podwyżki, jeśli podniesiemy swoje kwalifikacje. Czytanie pozwala na kształtowanie wyobraźni, poprawia zasób słownictwa i sposób wypowiadania się. Ponadto, poprzez czytanie wartościowych książek zwiększa się nasza wrażliwość i inteligencja emocjonalna. Podręczniki służą zdobywaniu wiedzy teoretycznej. A następnie, kiedy już będziesz miał solidny fundament, możesz zacząć uczyć się umiejętności praktycznych lub wykorzystywać informacje zdobyte poprzez czytanie.